Tíz éves lehettem talán, amikor anyám a telepi konvektorra rakta a narancshéjat, hogy jó szagokat hozzon bele a lakásba. Sikerült neki, de azóta sem éreztem azt az illatot. Most ugyanaz van. Negyven év eltelt, és magam mintha szinte ott volnék, csak pár utcával keletebbre, de ugyanaz a ház, a lakók is hasonlatosak, minden körbeforog, a szipirtyók mindenütt ugyanazok. A létet kéne látni, de nem megy, hiszen a Fidesz-től nem látni az országot mostanság, és ez bajnak mutatkozik.
Tán éppen azért, mert a választásra jogosultak negyedének támogatásával mondja azt a mufti, hogy mindenki érte szarik, holott egyáltalán nem. Viszont mindegy is, beszoptuk, ez van, ám nem kéne lehajtott fejűnek lenni. Nézni köllene ki a lukból, és észrevenni, hogyan vezetnek minket meg, de nagyon. Osztják az EU-s pénzeket mint saját vagyont, és emiatt jobban teljesítünk, okádják. Nem van ez így jól. Most direkt vagyok hülye, mert annak tartanak, és lehajtom a fejem. Hírem azonban van.
Tárgyalni sem hajlandó a parlamenti többség az élelmiszerek áfájának csökkentéséről. A kormánypárti képviselők némák maradtak a rövid vitában, nem indokoltak, csak egységesen leszavazták a valaha még általuk is támogatott ötletet. A vége az lett, hogy nem vette tárgysorozatba az országgyűlés hétfőn délután a törvényjavaslatot, amely jelentősen csökkentette volna az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adóját. A szavazáson összesen százhét kormánypárti képviselő nyomta meg a nem gombot, míg negyvenöt ellenzéki voksolt igennel, így a parlament nem is tárgyal majd az áfa-csökkentésről.
Az ellenzék az áfatörvény módosítását javasolta, azt szeretné, hogy a jelenlegi huszonhét százalékról csökkenjen öt százalékra az alapvető élelmiszerek (tej, kenyér, sertés-, csirke- és pulykahús, tojás, édesvízi halak, illetve a Magyarországon is termő zöldség- és gyümölcsfélék) áfája. Az indoklás szerint ez a szociális szempontok mellett segítene visszaszorítani az áfa-csalásokat, és segítené a hazai termelőket is. A költségvetési bizottság szeptember közepén utasította el a javaslat tárgysorozatba vételét, vagyis úgy döntött, hogy tárgyalni sem kíván róla. Az MSZP frakció a plenáris ülés elé vitte az ügyet, ilyenkor egy rövid vitára is lehetőség van, mielőtt szavaznának a tárgysorozatba vételről. A hétfői vitában valamennyi ellenzéki párt támogatta az ötletet, a kormánypárti képviselők viszont egy szót sem szóltak.
Az élelmiszerek áfájának csökkentése régóta napirenden van, ellenzékben a Fidesz és a KDNP is követelte. 2009 februárjában, a Gyurcsány-kormány utolsó heteiben például Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője, mai miniszterelnök-helyettes követelte, hogy „az alapvető létfenntartáshoz szükséges” árucikkek áfáját csökkentsék öt százalékra. Azt a kérdést szegezte a kormányfőnek, hogy helyes-e, ha „a kaviár, a helikopter, az uszoda, a jacht azonos áfakulcs alá esik, mint a tej, a kenyér, a szalonna és az étkezési zsír?”
A 2010-es kormányváltás után is előjött időről időre a az áfa-csökkentés kérdése, de előterjesztés soha nem lett belőle, a kormány pedig mindig kitért az ezt firtató kérdések elől. A nem hivatalos magyarázat szerint a költségvetésből hiányozna a kieső bevétel, illetve az áfa-csökkentés nem lenne valódi segítség, mert a kereskedők lenyelnék az árkülönbözetet. Itt vagyunk, hölgyeim és uraim, kedves barátaim, négy év vár ránk, meg a mélyhűtő. Rezsiparizer.
Vélemény, hozzászólás?