Buli a stadionban

Valami elemi, megmagyarázhatatlan ösztönön kívül nem igazán tudja az ember, miért a Puskás Arénában rendezték meg a mimagyarok az EPK csúcstalálkozóját. Orbán talán Azahriah művész urat irigyelte meg, aki a tavaszon háromszor is megtöltötte a nézőteret, s ha jobban belegondolunk, a Fidesznek sem volt más célja, mint a buli, illetve a kedves vezető hatalmas nagyságának alátámasztása képileg, ahogyan egyesével fogadja az érkezőket, mintha azok megadva magukat járultak volna elébe most, hogy készül a világ második ura lenni.

Trump oldalán természetesen, ahogyan a fiú ül az atya jobbján, és a reggelen erre utalt az is, hogy Orbán sajtójában, mint valami világszenzáció kezdett terjedni, hogy a nagy manipulátor, akárha valami televíziós rendező, majd „élőben kapcsolja” a megjelenteknek a szalmahajút. Aztán ezek a bejegyzések kezdtek eltünedezni, hogy végül semmi ne legyen az attrakcióból. Hogy Trump nem állt kötélnek, vagy más volt az ok, az nem ismeretes, a szándék azonban megvolt, és az egyértelmű: az önfényezés. Viszont ez anélkül is sikerült.

Már azzal, hogy bemesélték a gombáknak és moszatoknak, soha Magyarországon még ilyen mennyiségű állam és vagy kormányfő nem gyűlt egybe, aztán Juszt László elmesélte, dehogynem, kétszer is. De nem ez volt az érdekes igazán, hanem az a gyermeki öröm, ami azért terült szét Orbán holdvilágképén, hogy erre a röpke pillanatra kiszabadult a karanténból, amelyben amúgy szügyig van és lesz majd ezután is, de egy időre lehetett olyan képzete, ami az álma már suttyó gyerekkorától, hogy tényező. Nagy ember.

Annak idején futballistaként képzelte, hogy ilyen sikerei lesznek majd egy stadionban, ez azonban a szükséges készségek és képességek hiányában elmaradt. Viszont tán ad némi támpontot, miért a Puskásba szerveződött a nagy esemény, azért tán, hogy egyszer a nyüves életben egy stadionban ő legyen a központban. Csudálkozott is a sok államember, miért itt kell találkozniuk, mert ez egyáltalán nincsen szokásban, és a nemzetközi sajtó betudta annak, futballbolond, ami nem egy elismerő megállapítás, inkább olyan lemondó legyintés.

Az egyik vendég állítólag meg is kérdezte, „szép stadion, ki fizette”, mire a mi jótevőnk válasza az volt, „a magyarok”, s itt célba is értünk, mert ez egyszer kivételesen igazat mondott, mert mindenért a magyarok fizetnek, azaz mi. Azért is, hogy a nagy eseménnyel párhuzamosan derült ki épp, hogy a nemzet vejétől az állam, tehát Orbán maga több tízmilliárdos túlárazással vesz meg irodaépületeket, csak hogy tudjuk, mi folyik a mélyben, miközben a felszín fecseg a stadionban, amely a nap végére úgy nézett ki, mint Orbán jutalomjátéka.

Mert ahogyan nem kapcsolták a stadionban Trumpot, azzal a lendülettel keverték le a köztévében például Zelenszkij felszólalását, mintha ott sem lett volna. Pedig a MÁV milyen büszke volt, hogy kivételesen időben el tudta hozni őt a célállomásra, ami Budapest. Ez is sokat elmesél kies hazánk nyomoráról, ami a stadionbéli nagy buli alatt mintha nem is lett volna – igaz a köztévében soha nincs is -, ennél azonban sokkal figyelemre méltóbb, hogy ez az egész felhajtás Orbán One Man Show-jává vált, ahol az európai vezetők voltak a díszletek.

A foglalkozás a végére így érte el a célját, mert a feladata magyari szempontból ennyi volt és nem több, ez viszont édeskevés. Annak ellenére is, hogy Orbán nagy hangon jelentette ki, amiről ott a stadionban az ő felügyelete alatt döntenek a megjelentek, az „évtizedekre” határozza meg a világ folyását, az azonban hősünket nem zavarta egyáltalán, ott (itt) semmiféle döntések nem születtek, azok majd egy másik körben fogannak meg, ahol Orbán már súlyának és megítélésének megfelelően a partvonalon lesz.  

Kávézni fog a folyosón, amikor elmúlnak a számára ihletett percek és órák, amelyek úgy lettek felfújva a rezsim által, mint valami rossz lufi, amely aztán el fog szállani a bágyadt őszi napsütésben valahová a feledésbe. Ennyi volt ez az egész, és ez édeskevés, de jellegében talán hasonlatosnak mutatkozott a mindenkori legeslegnagyobb tűzijátékokhoz, amelyek csodájára járnak a gombák és moszatok olcsó sörrel a kézben. Nagy valószínűséggel két nap múlva már a kutya sem emlékszik erre az egészre az orbánsajtón kívül.

A megjelentek kipipálják, mint teljesítettet, egy olyan kötelességet, amihöz egyáltalán nem fűlött a foguk, Orbán az elkészült képeket majd beleteszi az albumába, amit forgat majd annak bizonyítékaként, mekkora bazi nagy ember is ő, vagy volt ezen a napon, pedig a szíve mélyén halványan sejti, a rossebeket. Az egója és romlottsága azonban azt sem engedi bevallani, milyen szánalomra méltó kis seggdugasz, aki ezzel a stadionos pörformansszal megint bemutatkozott. Illetve ezt már nem is kellett. Mindenki tudja, milyen, s legyint.

Névjegy

Szombathelyi újságíró.

Posted in Egyéb
4 hozzászólás “Buli a stadionban
  1. kovacs_ugynok szerint:

    Majd a börtönben nézegetheti az albumát. Vagy a moszkvai száműzetésben, rákosihoz hasonlóan. Remélhetőleg minél hamarabb.

    Apropó románok! Az orbán a mi csaucseszkunk, janukovicsunk…

  2. Yeti szerint:

    Ha már a románok, az ottani góré lazán segget fordított a gonosztörpének.
    Ez a követendő példa, nem naponta nézegetni a rusnya pofáját.

  3. polyvitaplex szerint:

    Ez amolyan előolimpia volt, az olimpiai megnyitó főpróbája.
    Úgy volt, hogy Trump fogja hozni az olimpiai lángot, de a szélben a láng belekapott a hajába. Szalmaláng.

    Ez lehetne a budapesti olimpia himnusza:

    „Szalmaláng nálad a szerelem,
    szalmaláng, mely könnyen lobban el.
    Te mást beszélsz, és mást hiszel,
    te magaddal törődsz, más senkivel,
    s a célodat túl könnyen érted el.”

  4. Ultron szerint:

    Hát persze, legyintenek. Aztán elfogadják a meghívását a parádéra, az általuk – látszólag – kifogásolt lopás és korrupció szimbólikus palotájába. Parolázgatnak vele, vigyor, kézfogás, egyetértés, a rendszer legitimizációja a villogó vakuk fényében.
    Elmehetnek a francba az EU-s vezetők is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*

*

Ismerd meg Rezedát!

1961 sok mindenről nevezetes, például German Sz. Tyitov őrnagy a Vosztok–2 űrhajó fedélzetén 17-szer megkerülte a Földet, és megkezdődött a berlini fal építése is. Ez rögtön születésem után történt, amely esemény alkalmas volt arra, hogy anyám felhőtlen szombathelyi örömét ne örökítsék meg az annalesek.

Mindezek után a bölcsőde, óvoda és a Petőfi Sándor Utcai Úttörő Csapat (498-as számú) hármas egysége határozta meg tudatom alakulását egy kilométerkővel, amikor egy napon – tíz évesen - neki nem láttam a kosárlabdázás nemes időtöltésének, ami későbben forgatta föl teljesen az életemet.

A Nagy Lajos Gimnáziumban okozott ez nehéz pillanatokat Heigl osztályfőnök úrnak és nekem is, aki időm nagy részét mindenféle ifiválogatott edzőtáborokban töltöttem, és csak akkor jöttek rá, hogy nem vagyok tök hülye, amikor egy kósza irodalom órán hibátlanul mondtam el J. A. Ódáját, pedig nem is volt föladva. Azóta birkózom a szavakkal.

És ez okozta azt is, hogy nem a TF-re indultam tovább - pedig nagyon vártak -, hanem a szombathelyi BDTF magyar-népművelés szakára, kizárólag levelezőn a kosárlabda miatt. Ezt aztán, ahogyan az meg volt írva, igen fiatalon hagytam abba körmendi és soproni kitérők után, és jól volt így.

El tudtam menni ugyanis segédfűtőnek, e négy év alatt pedig szakmányban olvastam napi tizenkét órákat a munkahelyemen, amely időtöltés nélkül nem lennék az, aki. Persze ehhez kellett a drága Lőrinzy Huba tanár úr is a főiskolán. Ő nem csak irodalomtörténetet oktatott, hanem valami sokkal többet tett velem, nélküle most nem kellene ezeket a sorokat írnom, ebben biztos vagyok.

Egyre hosszabbnak tűnő életem során voltam műszaki rajzoló, újságos és leveles postás, gondnok és kultúrház igazgató, segédfűtő és tanár. Amióta a média világa beszippantott, mint valami fekete lyuk, oda-vissza szenvedtem már az egészet. Írtam és tördeltem napilapot, szerkesztettem, írtam heti és havi lapokat, voltam televízió-főszerkesztő és műsorvezető, sőt, hetilap igazgatója is.

Közel száz adást élt meg egy rádiós műsorom, dolgoztam internetes portálnak, és mégis itt vagyok.

Csak azt nem tudom, hol.

Archívum