Divatélelmiszerek

Nőnek az élelmiszerárak, mint a veszedelem. Erről most kivételesen nem Nagy Márton adta elő az elméleteit, ő nem is tehette, lévén már nagyon régen kijelentette, az inflációt a kormány úgy lebirkózta, hogy nem is érdemes foglalkozni vele. Megbeszélhette volna ezt minisztertársával, a szintén Nagy nevű Istvánnal is, aki az agráriumért felel (vagy csak felelne) kies hazánkban, aki viszont a kaja permanens és megállíthatatlan drágulása miatt magyarázkodott. Tehát nem ártana tudni, ki hazudik.

A boltban kotorászva az apró után a magyar szavazógép arra saccol, a Nagyok közül a Márton lódít, mert érzi, tudja, látja a drágaságot, ami miatt lehet, korogni fog a gyomra. Ám ez nem hallatszik el az égig, de még a minisztériumokig sem, ezért most kihangosítjuk. Amúgy az agráros Nagy is furcsán kezeli a valóságot, mert ugyan a drágaságot nem tagadja, viszont egy olyan dimenzióba helyezi, ami megint csak nem ismeri el, hogy az immár több millió magyar szegény megszenvedné azt. Nem főz velük ebédet a sparhelten, ez lehet a baj.

A traktorista Nagynak van egy helyes kiindulási tétele a magyarázkodásban, amikor akárha menő közgazdász volna, azt beismeri, hogy nőttek az energiaárak, ami óhatatlanul magával hozza a kaja drágulását is. Ezen a ponton tehát adunk neki egy ötöst, illetve csak egy aprócska pirospontot, hogy túlságosan el ne bízza magát. Mert az összképet máris lerombolja azzal, itt, minálunk azért tűnik annyira elviselhetetlennek az élelmiszerinfláció, mert a kezdetekor túlságosan olcsó volt minden. Viszonyítás kérdése az egész.

Így, ha az előbb azt mondtuk, jó miniszter urunknak azért tévesek az ismeretei (vagy csak így terel), mert nem főzött együtt ebédet azokkal, akik amúgy őt is nagyon jól tartják, most arra is utalnánk, nagy valószínűséggel a boltban sem állt velük sorban kéz a kézben soha. Még a nagy drágulás előtt sem, mert akkor nem beszélne ekkora zöldségeket. Mindemellett nagy ravaszul azt is a bajusza alá dörgölték kérdés formájában, akkor mi az oka annak, hogy ugyanaz az áru odakint már olcsóbb, mint idebent, de nem sikerült rá kielégítően válaszolnia.

Talán nem is akart igazán. Hiszen elkezdett arról ábrándozni, hogy: „Szerte utazik mindenki a világban. Új impulzusokkal térünk haza, ki akarjuk próbálni és vásároljuk az importárut”. Ez ugyan szépen hangzik, de nem igaz, nem mindenki Mészáros meg Szijjártó, hogy állandóan röpködjön az „impulzusokért”, sőt emellett arra sem felelet, hogy mondjuk ugyanaz a száraztészta miért olcsóbb Olaszba’ mint itt. De elég lenne elmenni akármely határszéli osztrák vagy szlovák boltba, hogy cáfoljuk agrárminiszter urunk fura téziseit.

Viszont még ez sem indokolná, miért foglalkozunk az amúgy színtelen és szagtalan huszadrangú miniszterrel, ha nem talált volna ki még valami plusz érdekességet jelenlegi nyomorunk indoklásául. Pedig sikerült neki. Úgy látszik, ez az importélelmiszer vonal nagyon megérintette, tizenkilencre még lapot is húzott annak magyarázatával, hogy jelenleg miért lőtt ki az élelmiszerek ára, amit amúgy tagadnának, de egyre nehezebb. Bár a gombáknak be tudják adni, hogy nincs is, de nem mindenki szaporodik spórával.

Mielőtt azonban tovább haladnánk Nagy miniszter fura ösvényén, ide kell tennünk azt a tagadhatatlan tényt, hogy ezekben a napokban és hetekben például a kenyér meg a tej ára lódult meg, de nagyon. S ugyan Orbán Viktor a pálinkára mondta azt, hogy alapélelmiszer, e határtalan bölcsesség mellé odatesszük a magunk álláspontját, miszerint ez a kettő is az volna (sok egyéb mellett), és mindezek után ámítjuk el a nyájas olvasót Nagy „Agráros” István jó miniszter urunk sziporkájával minden élelmiszer-bajok okairól. S ez a divat. A kiflikifutó.

Azt állította hősünk ugyanis, hogy „a Magyarországon nem előállítható, divatos termékek árai húzzák fel az átlagárat”. Itt fújunk egyet káromkodás helyett, illetve mélázunk, mik is lehetnek azok a divatos termékek, mert a leginkább dráguló kenyér (és tej) csak tán nem lehet az. Bár ki tud már bármit is ebben a kuplerájban, mert még az is lehet, azért vesz tejet a Kovács Jóska, mert a szomszédja is azt hozott haza. Igaz, elméletünk sántít egy kicsit, mert emlékeink szerint tehenek azért még élnek kies hazánkban. Bár lehet, nincs, aki megfejje őket.

Cinizmusunk mellett azonban tényleg nem tudjuk, mire gondolt a költő, ezért csak egyszerűen annyit mondunk erre a tételre, asztakurva. Mert mást nem tehetünk. Ugyanakkor nem először utalunk ilyen témában Arthur Schopenhauerre, mint arra példázatul, hogy agráros Nagy miniszter urunknak mindezek után miért kellene hallgatnia. Azt mondta annak idején a német filozófus, akinek volt lelkiismerete, hogy ürücombzabálás közben nincsen joga a szegényekről elmélkedni. Nagy István is figyelmezhetne erre, és tán nem küldenénk melegebb vidékekre őt.

Névjegy

Szombathelyi újságíró.

Posted in Egyéb
2 hozzászólás “Divatélelmiszerek
  1. Yeti szerint:

    Emlékeim szerint a tehenekért 10 ezer forintot fizettek csak vágják le őket. Meg is szűntek a falun poroszkáló csordák.
    Tehenek tehát nemigen maradtak, a marhák viszont minden eddiginél is többen lettek.
    A Sparban a tej lengyel ahogyan az alma is ,a többi zöldség/gyümölcs leginkább spanyol,olasz,görög,stb.
    Még kisnyugdíjasoknak is érdemes többen összeállni egy határon túli bevásárláshoz, annyival jobb és olcsóbb lehet egy heti beszerzés.

    A nerenceket meg hidegebb égtájakra kívánnám, szibériai dácsákba(Fekete Holló).

  2. polyvitaplex szerint:

    Egyetértek a miniszterrel, például mi már hetek óta dubai csokoládén élünk, hála istennek telik rá, egyszer élünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*

*

Ismerd meg Rezedát!

1961 sok mindenről nevezetes, például German Sz. Tyitov őrnagy a Vosztok–2 űrhajó fedélzetén 17-szer megkerülte a Földet, és megkezdődött a berlini fal építése is. Ez rögtön születésem után történt, amely esemény alkalmas volt arra, hogy anyám felhőtlen szombathelyi örömét ne örökítsék meg az annalesek.

Mindezek után a bölcsőde, óvoda és a Petőfi Sándor Utcai Úttörő Csapat (498-as számú) hármas egysége határozta meg tudatom alakulását egy kilométerkővel, amikor egy napon – tíz évesen - neki nem láttam a kosárlabdázás nemes időtöltésének, ami későbben forgatta föl teljesen az életemet.

A Nagy Lajos Gimnáziumban okozott ez nehéz pillanatokat Heigl osztályfőnök úrnak és nekem is, aki időm nagy részét mindenféle ifiválogatott edzőtáborokban töltöttem, és csak akkor jöttek rá, hogy nem vagyok tök hülye, amikor egy kósza irodalom órán hibátlanul mondtam el J. A. Ódáját, pedig nem is volt föladva. Azóta birkózom a szavakkal.

És ez okozta azt is, hogy nem a TF-re indultam tovább - pedig nagyon vártak -, hanem a szombathelyi BDTF magyar-népművelés szakára, kizárólag levelezőn a kosárlabda miatt. Ezt aztán, ahogyan az meg volt írva, igen fiatalon hagytam abba körmendi és soproni kitérők után, és jól volt így.

El tudtam menni ugyanis segédfűtőnek, e négy év alatt pedig szakmányban olvastam napi tizenkét órákat a munkahelyemen, amely időtöltés nélkül nem lennék az, aki. Persze ehhez kellett a drága Lőrinzy Huba tanár úr is a főiskolán. Ő nem csak irodalomtörténetet oktatott, hanem valami sokkal többet tett velem, nélküle most nem kellene ezeket a sorokat írnom, ebben biztos vagyok.

Egyre hosszabbnak tűnő életem során voltam műszaki rajzoló, újságos és leveles postás, gondnok és kultúrház igazgató, segédfűtő és tanár. Amióta a média világa beszippantott, mint valami fekete lyuk, oda-vissza szenvedtem már az egészet. Írtam és tördeltem napilapot, szerkesztettem, írtam heti és havi lapokat, voltam televízió-főszerkesztő és műsorvezető, sőt, hetilap igazgatója is.

Közel száz adást élt meg egy rádiós műsorom, dolgoztam internetes portálnak, és mégis itt vagyok.

Csak azt nem tudom, hol.

Legutóbbi hozzászólások

Archívum