edith piaf – Rezeda világa https://rezeda.blogin.hu A Nyugat.hu közéleti és politikai véleményblogja Sun, 22 Nov 2015 00:07:40 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.10 Kampec dolores XVII. – Padam, padam https://rezeda.blogin.hu/2015/11/21/kampec-dolores-xvii-padam-padam/ https://rezeda.blogin.hu/2015/11/21/kampec-dolores-xvii-padam-padam/#respond Sat, 21 Nov 2015 02:37:14 +0000 http://rezeda.blogin.hu/?p=7832 Tovább ›]]> Az emlékezetes nap után, amikor Béla felolvasóestet rendezett a fröccsök urának, amivel úgy megríkatta őt, mint egy karonülő kisdedet, a Nap valóban másképpen sütött, és hőseink is új módon néztek egymás szemébe, jobban mondva, jó darabig sehogyan sem. Mindkettejüknek föl kellett dolgozni a világ átváltozását, amely munka – valljuk meg – nehézkesen haladt előre.

Így, ilyen csöndes egymásra utaltságban zötyögött előre az idő, illetve meg is állt. Amint a rozsdavörös levelek elkezdtek peregni a plébánia előtti téren, Béla úgy tapasztalta, hogy egyszer csak hullásuk megszűnik. Kimerevedtek mintegy, és azonmód vált panoptikummá körülöttük minden. A két sárga mellényes közmunkás, akik már az idők kezdete óta vakargatták a satnyuló virágágyást, a duplagyűrűsök, akiknek fejére fölkerültek azok a röhejes kalapok, amelyek miatt kölökkorában Bélát az emlékezetes trauma érte, és hitetlenné vált, sőt, még a bádogbános lába is megállt a levegőben a reverenda alatt, ahogyan lépni óhajtott.

Mindent elöntött a hamiskás idill, a viasszá vált világban csupán a szóda sprickolása hallatszott, amely muzsika jelezte azért, hogy a mozdulatlanság csak Béla fejében létezik, ezt ő már rég tudta, hozzá is szokott a különös állapotokhoz, de jó volt nagyon. Így teltek a napok rengeteg ideig, vagy csak úgy tetszett.

árnyékEgyszer azonban, ahogyan hősünk haladt az ivó felé a porral átitatott utcákon, különös dolgot vett észre. A Nap laposan sütött százméteres árnyékokat rajzolva a kopott flaszterre, aztán változás jött el hirtelen és váratlanul. Minden megmozdult. A bádogbános megemelt lába tompán puffant, amint a hetek óta megkezdett lépést befejezte, a közmunkások söprűje elvégezte a megrekedt lendületet, és a duplagyűrűsök feje remegése is újra kezdődött haladtukban. De ami a legfurcsább volt, és csak most tűnt fel eddigi hiánya Bélának is, visszatértek a hangok. A templom harangja megkondult, fölzúgtak a kiskölkök műanyag dömperei, és a szomszéd is letudta az idők kezdetén megkezdett ordítást, de ennek a befejezése hallatszott csak, valahogy így: …csába. Hirtelen heves szélroham söpört végig a falun, a fények is megváltoztak. Tisztára, mint Macondo végórája. Ez villant be hősünk iszamos agyába, és tudta már, hogy valami visszavonhatatlan történt a világgal.

Benyitott az ivóba. Csörömpölt az ajtó, furcsák voltak a fények is, mert két perc alatt lett sötét, de ami a legkülönösebbnek tűnt, tele volt a kocsma. Hangoskodva, egymást lökdösve, mint kisdiákok tülekedtek meglett férfiak a tévé előtt, amelyből borzalmak folytak a megszokott hülyeség helyett. Béla leült kiérdemelt helyére, ahol a szék már a feneke formáját is ismerte, fröccsét, ha kicsit késve is – ebben a felfordulásban –, de megkapta. Egy slukkra kiitta a kétharmadát, hagyta, hogy átjárja kicsit a melegség, és csak akkor látott neki, hogy számba vegye, hová is jutott.

Nem sok örömöt lelt a tapasztaltakban. Az egész ivót beterítette a dobozból áradó villódzó kék fény, amelyet rendőr és menőautók ontottak magukból, a szirénák visítása, és az orrhang, amely a narratívát adta az egész hetedik bugyorhoz: terroristák…lövések…halott…a francia rendőrség…ilyenek hallatszottak szűrt tudatán át, míg nagy nehezen, és már két beöntést magába küldve összeállította a történetet, és fölfogta, mi is történt. Borzalom – vélekedett, és azon volt, hogy alaposan átgondolja, földolgozza, megértse ezt az egészet, mert tudta, hogy eszének és szívének alapos és hosszú munkájára lesz szükség, hogy a nemrégiben elnyert megvilágosodás áldásait kihasználva, ha borgőzösen is, de tiszta elmével értse meg a fölfordult világot.

Viszont azok ott, a tévé előtt nem hagyták csöndesen elmélkedni egy kicsinyt sem, egymás szavába vágva dőlt belőlük a baromság. Béla már jogot formált arra, hogy ítélkezzen fölöttük, meg is tette, és kiérdemelten, mert ilyeneket hallott: ez lett a vége a migráncsoknak…a Viktornak volt igaza…na, az endékás kurva is hallgat most…takarodna vissza a picsába az összes. Így, ilyen válogatott módon jött ki belőlük az értelem, és még cifrábban is, de ez Bélát már egyáltalán nem érdekelte.

edith_piaf_1384345410_crop_550x310Visszamerült önmagába, és arra jutott, hogy nem, ez nem a lehető világok legjobbika, de ezt a megengedő, eufemisztikus megállapítást már csak úgy félrészegen tette, és várta a zárórát, hogy friss barátjával, a fröccsök urával a dolgok végére járjanak, és egyszer eljött ez is. Amint a kocsmáros kiterelte a hangoskodókat, akik még az utcán is egymást győzködték lázálmaikról, elérkezett az igazság pillanata.

Béla vizenyős, kérdő szemekkel fordult barátjához, tőle remélve a megváltást. – Na, most? – Kérdezte. Hosszan nézett rá a fröccsök ura. – Hm? – Válaszolt, és tanácstalannak tűnt, mert nem tudta, mire vonatkozik a tudakozódás. – Mi van itt? – Fejtette ki bővebben Béla, és még hozzátette: – Mi lesz itt? – A kocsmáros az egész napos állástól betonná vált lábakkal odavánszorgott az internetes géphez, nyomogatta, állítgatta, és kijelentette: – Valami végleg elveszett. – Mi a rosseb veszett el? – Vált türelmetlenné Béla. A fröccsök ura megnyomott egy gombot, és a gépből fölhangzott egy nagyon távoli, fátyolos női hang: padam padam. – Ez. – Mondta az ivó tulajdonosa. Béla hallgatta, hallgatta, és szívét ellepte a mindent beborító végtelen szomorúság. – Te szemét. – Zárta le az egész elcseszett, szétrohasztott, meggyalázott napot.

]]>
https://rezeda.blogin.hu/2015/11/21/kampec-dolores-xvii-padam-padam/feed/ 0