Tenger mormolása

Amolyan vihar előtti csend van. Mintha az olimpia záróünnepére készülnének csattogós protkóikkal a fideszisták, hogy megint teleordítsák majd annak kapcsán a levegőeget a hanyatló nyugattal, a család, a kisjézus és a szuverenitás fenyegetésével, azzal, hogy gyermekeink – úgy is mint közjószágok – szemeit be kell fogni azon rontás elől, ami a szaros Szajna partjáról árad, s amitől, fiaink spontán átműttetik magukat kis puncikat követelve a lábuk közé, a napot pedig szivárvány takarja el (meggyurcsány) mindörökre.

Mindezen örömökre legalább ma estig várni kell, de olyan meleg van amúgy, hogy alig is történt valami a propaganda-műhelyben. Fölborult a szokásos hétvégi menet. Mert az ember, aki immár tizenegyedik éve foglalkozik azzal, hogy napra nap dokumentálja a NER által determinált nyomorult életünket, szokva van ahhoz úgymond, hogyha hétvége, akkor Rétvári-jelentés mindenféle világra szóló sikerekről, Deutsch megenged valami bölcsességet „ennyi” leütéssel, ami nála az indián „uff”, és a hátország is aktív szokott lenni.

Hollik, Menczer, alkalmankét egy-egy Kósa és más bölcsek állnak a szószékre a pihenőnapokon evangéliumokat előadni, hogy minden egyes napra jusson valamilyen libsi, baloldal, nyugat, Brüsszel – megagyurcsány és régebben soros -, megvédjük, nem hagyjuk ritmusra szóló harci dobok hangja azok szüntelen püfölése nyomán. No most, ehhöz képest eddig úgy telt a hülyeségre rendelt idő, hogy csak Bakondi et. volt képes egy kis migrációs nyomást kipréselni magából, ami még matinénak is gyenge, a gombák lelkének meg pláne.

Ezúttal még Szijjártó is kussolt, senkit nem küldött el az anyjába, egy nyomorult kinyilatkoztatás nem jött tőle e-mail formájában nyolcszor megismételve, hogy nyomatéka legyen. Szóval kommunikációs nihil állott elő a dögmelegben, és csak arról lehetett olvasni, hogy még a fagylalt is nálunk a legdrágább az EU-ban, kivéve Ausztria, de majd utolérjük őket.  Ilyenkor, ebben a sivatagban jön azonban a vezér, a debilitásban is élen járó pártelnök-doktorminiszter, hogy ne maradjunk bölcsesség nélkül. Hogy mutassa nekünk az utat.

Van a mi Viktorunknak az az okossággyűjteménye, a „Magyarország hét törvénye”, amelyek iskolák falára szoktak felíródni, hogy a közjószágoknak mindig a szeme előtt legyen. Akadnak ebben különös opusok, úgymint: „Minden mérkőzés addig tart, amíg meg nem nyerjük”, „Minden magyar gyermek újabb őrhely”, vagy „Csak az a miénk, amit meg tudunk védeni” és más cuki kurvaságok. Nem soroljuk fel mind a hetet, mert már ennyiből is kitetszik az utolérhetetlen kreténség, a falvédős, avas szagú téeszcsé feeling.

No de, bővíteni lehetne a nagy hetest a mostani fölkiáltással, mert másnak nehezen is volna nevezhető, ahogyan a mi drága Vikikénk most gyomorból és kappanhangon tette meg a kinyilatkoztatást, miszerint „A magyarnak tenger kell. Minden évben legalább egyszer” – „a tenger a napfény, a szél, a hullámok megkönnyítik az ember életét”, tette még hozzá, s elégedetten böffentett, mert lángosról is volt szó „A lángos az egy komoly dolog, nemzeti büszkeségünk, elsőszámú magyar étel”. A macska pedig lenyalta az arcáról a tejfölt.

De szigorúan a tengernél maradva, és megengedve, hogy kell az az ember lelkének, azt javasolnánk doktorminiszter urunknak, hogy ne onnan messziről böfögje ezt ide, hanem mondja Feri bátyámnak a kocsmában, valamely mélyszegény faluban, de elég lenne hónap végén valami Lidl pénztár sorában állva reklámozni a mimagyaroknak a tenger nyújtotta örömöket, majd pedig sürgősen menekülni onnan a TEK védő szárnyai alatt, s messzire. Azonban egy pillanatra zavarba jöttünk, mert lehet, még komolyan is gondolja.

Valami olyan idea lehet benne, hogy a betanított szalagmunkásnak, a falu végén kapirgáló közmunkásnak, vagy Erzsi nénénknek a konyhában a sparhelt mellett is rendelkezésére áll egy nem is kormánygép, hogy elvigye a milliárdos (ellenzéki) tengerparti nyaralójába, hogy úgy van az, Erzsi nénénk hirtelen ötlettől vezérelve azt mondja Feri bátyámnak, menjünk a tengerre aptya, aztán megszárítják a hajukat, és már indulnak is. A kert végiben áll a helikoffer, ami a röpcsihez viszi őket, akárha Mészárost, aki betartja egyetlenünk intő szavát.

Ezért kellett a jacht, mert tudta előre, hogy a tenger lesz a föladat. Vannak készségeim és képességeim, hogy ezt a szürreális képet a végtelenségig fokozzam, viszont már kedvem nincsen hozzá, mert hűtlen lettek hozzám a szavak. Ezért fordulok Mikes Kelemen kollégához ebben a témában és idézem őt Orbán atyánkra, a tengerre és erre az egész kuplerájra gondolva. Ezt írja a jó Kelemen, mint ismeretes: „Egyedül hallgatom tenger mormolását, tenger habja fölött futó szél zúgását, egyedül, egyedül a bujdosók közül nagy Törökországban”.

Hagyom most, hogy ebbe belegondoljunk, és lenyűgöző asszociációs készségünkkel kikombináljuk, mit is akar mondani a költő, aki egyik a Kelemen, a másik pedig a Kázmér. Engedem, hogy átjárják önöket a szavak vezérünk tenger akarásáról és annak a versben sugallt módjáról. S ha ez megtörtént, meg tetszenek látni, hogy egyből virágos jókedvük kerekedik, midőn látják a török habokat, azok partján egyetlenünket, ahogy száműzetésében búslakodik. De, ha más sorsot szánnak neki, én azt se bánom. A szentmise véget ért, menjetek békével.

Névjegy

Szombathelyi újságíró.

Posted in Egyéb
5 hozzászólás “Tenger mormolása
  1. Tóth Béla szerint:

    A verset Lévay József írta!

  2. Yeti szerint:

    Tenger helyett legyen elég a sós víz.
    Sós vízbe teszlek, onnan is kiveszlek …
    Dideki.

  3. Ultron szerint:

    Boldogabb lennék, ha az örök tenger mellett csak évente egy Magyarországot kellene elviselnem. Vagy annyit se.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*

*

Ismerd meg Rezedát!

1961 sok mindenről nevezetes, például German Sz. Tyitov őrnagy a Vosztok–2 űrhajó fedélzetén 17-szer megkerülte a Földet, és megkezdődött a berlini fal építése is. Ez rögtön születésem után történt, amely esemény alkalmas volt arra, hogy anyám felhőtlen szombathelyi örömét ne örökítsék meg az annalesek.

Mindezek után a bölcsőde, óvoda és a Petőfi Sándor Utcai Úttörő Csapat (498-as számú) hármas egysége határozta meg tudatom alakulását egy kilométerkővel, amikor egy napon – tíz évesen - neki nem láttam a kosárlabdázás nemes időtöltésének, ami későbben forgatta föl teljesen az életemet.

A Nagy Lajos Gimnáziumban okozott ez nehéz pillanatokat Heigl osztályfőnök úrnak és nekem is, aki időm nagy részét mindenféle ifiválogatott edzőtáborokban töltöttem, és csak akkor jöttek rá, hogy nem vagyok tök hülye, amikor egy kósza irodalom órán hibátlanul mondtam el J. A. Ódáját, pedig nem is volt föladva. Azóta birkózom a szavakkal.

És ez okozta azt is, hogy nem a TF-re indultam tovább - pedig nagyon vártak -, hanem a szombathelyi BDTF magyar-népművelés szakára, kizárólag levelezőn a kosárlabda miatt. Ezt aztán, ahogyan az meg volt írva, igen fiatalon hagytam abba körmendi és soproni kitérők után, és jól volt így.

El tudtam menni ugyanis segédfűtőnek, e négy év alatt pedig szakmányban olvastam napi tizenkét órákat a munkahelyemen, amely időtöltés nélkül nem lennék az, aki. Persze ehhez kellett a drága Lőrinzy Huba tanár úr is a főiskolán. Ő nem csak irodalomtörténetet oktatott, hanem valami sokkal többet tett velem, nélküle most nem kellene ezeket a sorokat írnom, ebben biztos vagyok.

Egyre hosszabbnak tűnő életem során voltam műszaki rajzoló, újságos és leveles postás, gondnok és kultúrház igazgató, segédfűtő és tanár. Amióta a média világa beszippantott, mint valami fekete lyuk, oda-vissza szenvedtem már az egészet. Írtam és tördeltem napilapot, szerkesztettem, írtam heti és havi lapokat, voltam televízió-főszerkesztő és műsorvezető, sőt, hetilap igazgatója is.

Közel száz adást élt meg egy rádiós műsorom, dolgoztam internetes portálnak, és mégis itt vagyok.

Csak azt nem tudom, hol.

Archívum